Przygotowanie sprzętu przed koncertem wymaga często długiego i bardzo dokładnego ustawiania sprzętu. Nie wystarczy połączyć ze sobą wzmacniaczy, kolumn, mikrofonów i instrumentów aby dźwięk był odpowiednio głęboki, bowiem im więcej sprzętu tym więcej może się pojawiać problemów.

Poszczególne urządzenia mogą się ze sobą sprzęgać, a zbyt mocny sygnał może powodować szumy i różnego rodzaju przydźwięki, które mogą skutecznie popsuć jakość nagłośnionego dźwięku. Aby zmniejszyć ryzyko powstania takiej sytuacji, warto rozważyć użycie urządzenia znanego jako di-box. Załóżmy, że sygnał instrumentu, na przykład gitary, przechodzi przez wzmacniacz, a następnie rozchodzi się na dwie kolumny.

Sygnał nie rozejdzie się po równo i o ile przy cichym lub nieco głośniejszym graniu nie będzie problemu, to przy głośnych koncertach może się okazać, że kolumna która otrzymała mocniejszy sygnał zaczyna szumieć i piszczeć, a nawet jeżeli nie usłyszymy przydźwięków, to jedna z dwóch kolumn będzie grać głośniej od drugiej, przez co dźwięk nie będzie rozchodził się równomiernie. Nie przeszkadza to aż tak bardzo podczas występów na świeżym powietrzu, lecz przy nagłośnieniu w hali można odczuć różnice.

Zobacz mikrofony dla muzyków, zobacz jak nagłośnić studio!

Używając urządzenia takiego jak di-box, rozdzielamy sygnał równomiernie podczas dwie kolumny lub większą ich ilość, w zależności od tego na jakie możliwości pozwala nam di-box. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko powstawania przydźwięków czy szumów spowodowanych zbyt silnym sygnałem jaki został skierowany w stronę jednej z kolumn. Również sam dźwięk posiada tą samą głośność i natężenie w całym systemie nagłośnieniowym. Jeżeli planujemy koncert lub inny występ, a jakość i równowaga dźwięku jest dla nas priorytetem, to wybór urządzenia takiego jak di-box bez wątpienia będzie korzystny. Dobrej jakości sprzęt tego typu, czego przykładem może być Art Dual xDirect. Niektóre takie urządzenia posiadają także anteny do łączności bezprzewodowej, co doskonale sprawdza się podczas koncertów w dużych halach.