Gitary elektryczne są prawdopodobnie najpopularniejszymi instrumentami. Jest tak między innymi ze względu na to, że są one niezwykle uniwersalne i sprawdzają się w każdym gatunku muzycznym, jednak gitary elektryczne najczęściej kojarzone są z muzyką rockową. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie ten gatunek wysławił gitarę elektryczną.

Czym powinniśmy się kierować w wyborze gitary do grania ostrzejszej muzyki? Największą uwagę zwraca się na przetworniki. Przetworniki typu single coil dobrze sprawdzają się w graniu delikatniejszej muzyki, ale pasują również do rocka. Jeżeli jednak zależy nam na mocniejszym i bardziej agresywnym brzmieniu, wówczas najlepszym wyborem będą gitary z przetwornikami typu humbucker. Przykładem jest gitara Epiphone les paul 100. Gitara ta posiada dwa humbuckery, wygodny gryf, 22 progi, oraz potencjometry odpowiedzialne za oba przetworniki osobno.
Gitara ta bardzo dobrze sprawdzają się we wszystkich odmianach rocka, a nawet w niektórych podgatunkach metalu. Na uwagę zasługuje tu bardzo dobry stosunek jakości do ceny, bowiem choć instrument jest dostępny w stosunkowo niskiej cenie, to jego brzmienie i wykonanie potrafi zaskoczyć nawet bardziej zaawansowanych gitarzystów.

Niektóre gitary posiadają zarówno przetworniki typu humbucker jak i single coil. Takie instrumenty są bardzo uniwersalne, a jedną z najlepiej znanych gitar tego typu jest Yamaha Pacifica.

Dobra gitara do rocka nie musi być droga, o czym przekonują producenci specjalizujący się w tworzeniu niedrogich gitar o wysokiej jakości, tacy jak na przykład firma Cort.