Siódemki, ósemki, barytony – przewodnik po niskich rejestrach gitarowych.
Moda na niskie strojenia trwa w najlepsze i nie chyba już się nie skończy. Producenci prześcigają się w co raz to nowszych i doskonalszych rozwiązaniach, typach gitar, profilów korpusów. Pojawiają się też instrumenty, a raczej monstra 9-strunowe, na których grać się musi dość ciężko. Jak więc się odnaleźć w całym tym bałaganie?
6
Jeżeli podjęliśmy decyzję, że chcemy pożegnać się z gitarą sześciostrunową i zestroić się niżej, to może zamiast kombinować, po prostu kupimy grubsze struny? Skala 25,5” jest w stanie uciągnąć właściwie bardzo niski strój, nawet A standard, a najtwardsi zawodnicy zejdą nawet i niżej na bardzo grubych strunach. Do powyższego stroju i poprawnego ustawienia menzury wystarczy set strun .013 – .062 – nie najgrubszy, dostępny i całkiem nieźle rozłożony. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest utracenie najwyższych dźwięków. Jeżeli więc nie szalejesz na gryfie, a chcesz brzmieć nisko i brutalnie, sama zmiana strun powinna wystarczyć.
7
Jeżeli jednak brakuje nam zakresu wysokich dźwięków, można pomyśleć o gitarze siedmiostrunowej. Największym mankamentem takiego rozwiązania jest znaczne poszerzenie się gryfu, co wymaga przyzwyczajenia i nauki gry może nie od początku, ale na pewno stawia przed nami duże wyzwania. Szczególnie słychać to w szybkich, tłumionych partiach, gdzie potrzebna jest precyzja i wygłuszanie pierwszych strun, które potrafią się wzbudzić nawet przez najdelikatniejsze dotknięcie. Warto zwrócić uwagę na skalę gitary, gdyż zdarzają się instrumenty siedmiostrunowe 24 ¾”, które mogą nie podołać eksperymentom z niskimi strojami.
Baryton
Historia gitar o przedłużonej skali jest bardzo długa i sięga czasów gdy gitary elektryczne dopiero rozpoczynały swoją ekspansję. Na początku używało się do gatunków muzyki typu country, czy też do podkładów w ścieżkach dźwiękowych filmów. Dopiero całkiem niedawno ich potencjał odkryli muzycy parający się cięższymi gatunkami muzyki. W gitarze barytonowej o skali 26,5, 27, czy tez 28 cali możemy obniżyć strój gitary i cieszyć się odpowiednim napięciem strun, optymalną grubością i pełną możliwością regulacji. Często można spotkać gitary siedmio i więcej strunowe z przedłużona skalą, ale i sześciostrunówki są jak najbardziej dostępne.
8
Jeżeli dalej czujesz niedosyt, może czas na 8 strun? W tym wypadku rodzi się jeszcze więcej problemów niż w przypadku gitar siedmiostrunowych. Gryf zaczyna przypominać lotniskowiec, a struny liny cumowatnicze. Ale cóż poradzić, skoro ostatni dźwięk to “Fis”. Gra na gitarze ośmiostrunowej jest bardzo trudna i naprawdę niewiele osób na świecie potrafi w pełni wykorzystać jej potencjał. Jeżeli jednak się zdecydujesz na ten krok, sprawdź czy masz dobrze zbudowaną lewą dłoń do stabilnego chwytu tak szerokiego gryf oraz pamiętaj o skali instrumentu, gdyż niespodzianki takie jak ósemka – 24 ¾” również się zdarzają.
Multiskala
Połączeniem wszystkich ciekawych rozwiązań jest gitara z multiskalą, w której struny basowe posiadają skalę dłuższą, na przykład 27 cali, a wiolinowe krótszą – 25,5. Jest to możliwe dzięki nabiciu progów na podstrunnicę pod odpowiednim kątem.