Przetwornik gitarowy to po prostu jak drut nawinięty na magnes. Wydaje się, że to nic skomplikowanego, ot kolejny elektryczny element układanki. Niestety to przetwornik jest głównym narzędziem do wychwytywania brzmienia naszego instrumentu i to on właśnie przekazuje go dalej, przez cały układ elektroniczny, kable, wprost do wzmacniacza.

Single
Pierwszym przetwornikiem gitarowym był pickup jednocewkowy. Zastosowany dwóch takich przetworników w gitarze telecaster stworzyło kanon brzmieniowy dla tego typu instrumentów. Jasne, bardzo dynamiczne brzmienie, z typowym twangiem – to charakteryzowało ten instrument z takimi przetwornikami. Jakiś czas później przetworniki typu single pojawiły się w konkurencyjnym les paulu. Niestety posiadają one ogromną wadę, zbierają każdym nawet najdrobniejszy szum oraz zakłócenia z sieci elektrycznej. Objawia się to niezbyt przyjemnym dla ucha brumieniem, buczeniem i nieprzyjemnymi przydźwiękami. Największą zaleta “singli” jest z kolei doskonała wrażliwość na artykulację i regulację siły sygnału za pomocą potencjometra głośności.

Humbucker
Zadaniem przetwornika dwucewkowego było wyeliminowanie przydźwięków i brumów sieciowych. Są to właściwie dwa single połączone w jeden przetwornik, połączone tak aby powstające zakłócenia miały przeciwną fazę, co powoduje ich zredukowanie. Pomysłodawcą tego rozwiązania był Seth Lover. Sprawdziło się ono znakomicie i tak powstały pierwsze pickupy dwucewkowe – P.A.Fy. Ich brzmienie dość mocno odbiegało i wciąż odbiega od singli, posiadają zdecydowanie łagodniejszy charakter(nie pod względem siły sygnału, a brzmienia), można określić je jako ciepłe, z dużą ilością niskich częstotliwości. W żargonie gitarowym – “tłusty sound”.W zależności od stosowanych magnesów, humbuckery w różnym stopniu reagują na artykulację grającego. Te zbudowane na “słabych” magnesach będą doskonale reagować, z kolei oparte na magnesach ceramicznych są mniej czułe na siłę uderzenia.

Przetworniki aktywne
Gitarzystom dalej było za mało. Dlatego kolejnym krokiem w dziejach przetworników gitarowych stały się pickupy aktywne. Stworzone by całkowicie zlikwidować szum, odseparować układ elektryczny gitary od jej elementów metalowych oraz zwiększyć powtarzalność brzmienia. Do standardowo zbudowanego przetwornika dodaje się układ przedwzmacniacza, dzięki któremu impedancja przetwornika jest bardzo niska, przez co stosowanie długich przewodów czy łańcuchów efektów nie zmieni brzmienia naszego instrumentu. Istnieją przetworniki aktywne zarówno jednocewkowe jak i dwucewkowe, szukając więc brzmienia singli, które jest wolne od szumu, warto sprawdzić przetworniki aktywne. Trzeba pamiętać, że układ przedwzmacniacza musi być zasilany, stąd w w gitarach znajdziemy osobną komorę na baterię 9V, czasami nawet na dwie. Wymieniając przetworniki pasywne na aktywne musimy mieć pewność, że bateria zmieści się w komorze z elektroniką. Humbuckery aktywne są w dzisiejszych czasach symbolem ciężkiego, metalowego grania, mimo niskiej dynamiki są wciąż wybierane przez wielu muzyków, dla których ta wada jest zaletą – nie muszą używać kompresora.